Foto: OneWhale

Politianmelder Hvaldimirs død

Mange er sjokkerte over nyheten om Hvaldimirs død, og vil ha svar på hva som har hendt med ham. NOAH og OneWhale har nå valgt å gå til anmeldelse av Hvaldimirs død.

Hvaldimir var en spesiell hval som mange ble glad i. Flere har de siste årene arbeidet for å sikre at Hvaldimir skulle ha det bra, og mange er nå fortvilet over hans død. NOAH mener det er vårt ansvar å finne ut hva som har skjedd med han. Derfor har vi sammen med OneWhale valgt å politianmelde saken.

Anmeldelsen skjer fordi det er sterke indisier om at han kan ha blitt skadet av mennesker. Selv om obduksjonsrapporten ikke er ferdig, har flere veterinærer, biologer og andre relevante fagpersoner vurdert bilder fra vitner og media, inkludert nærbilder av skadene.

nærbilde av en av skadene på hvaldimir
En av flere skader på Hvaldimir som har blitt undersøkt. Foto: OneWhale

Ut i fra disse vurderingene kan ikke en kriminell handling utelukkes. Det er derfor viktig at politiet involveres tidlig. En foreløpig obduksjonsrapport er ventet i løpet av kort tid, og organisasjonene vil forsikre seg om at politiet er klare til å eventuelt ta tak i saken.

en hånd peker ut en skade på hvaldimir

Skadene på hvalen fremstår skremmende og av en karakter som ikke kan utelukke en kriminell handling. Ved mistanke om kriminell handling er det svært viktig at politiet blir involvert raskt. Derfor har vi valgt å ta grep før obduksjonsrapporten er ferdig. Hvaldimir var viktig for mange, og alle kort må på bordet i forbindelse med hans død.

NOAH og OneWhale har kjempet for å beskytte Hvaldimir

Hvaldimir var i en spesiell situasjon. Han var ikke en vill hval som er kommet «ut av kurs», men en tam hval som i realiteten ble «dumpet» av tidligere «eiere» ved norskekysten. Og som ble viltlevende, med menneskelig hjelp, i flere år. Dette betyr at vi har hatt et særlig ansvar for at Hvaldimir får den hjelp han trenger.

Siden Hvaldimir dukket opp i norske farvann har NOAH og OneWhale arbeidet for å sørge for at han ikke skulle lide samme skjebne som Freya og andre dyr som kommer i «konflikt» med menneskers aktivitet. Da Hvaldimir flyttet seg sørover ble mange bekymret for om han skulle komme til skade fra f.eks båttrafikk, eller komme i «konflikt» med mennesker. Slik som Freya gjorde før hun ble skutt av Fiskeridirektoratet.

Bildet viser hvalen Hvaldimir og NOAHs veterinær Maria Lien
En av NOAHs veterinærer i forbindelse med en helseundersøkelse av Hvaldimir.

NOAH og OneWhale har derfor jobbet for å få gjennomført en profesjonell flytteoperasjon av Hvaldimir til et tryggere og mer naturlig miljø i Finnmark hvor han ville ha mulighet til å slutte seg til andre hvithvaler. Fiskeridirektoratet ga i juni tillatelse til dette, basert på faglige råd fra Havforskningsinstituttet. En viktig grunn for dette arbeidet var dokumenterte farer for hvalen i de trafikkerte farvannene som Hvaldimir befant seg i. Dessverre ble Hvaldimir funnet død før en slik flytting kunne gjennomføres.

Når nå det verste har skjedd Hvaldimir, og han er frarøvet sjansen til et langt og trygt liv, er det vår oppgave å bidra til full åpenhet om hva som har skjedd ham.

Oppdatering oktober 2024: Obduksjonsrapport Hvaldimir

Den endelige obduksjonsrapporten for hvithvalen Hvaldimir er publisert – uten en tydelig forklaring verken på hvalens død eller på skadene som tidligere har vekket bekymring. Politiet melder at de ikke kommer til å etterforske. NOAH og OneWhale mener imidlertid funnene ikke gir grunn til å utelukke faunakriminalitet.

Ifølge politiet er det ikke gjort funn som gjør at de vil etterforske Hvaldimirs død. Imidlertid er det heller ingen klar dødsårsak – eller forklaring på de skadene som først fikk NOAH og OneWhale til å anmelde. Pinnen som satt fast i hvalens munn har forårsaket infeksjon, og det er den eneste klare diagnosen fra Veterinærinstituttet.

Det er ingenting i veterinærrapporten som gjør at politiet kan utelukke at mennesker har forårsaket skaden. I tillegg meldes det om to brukne ribben. Politiets første teori om at hvalen sultet ihjel, tilbakevises i veterinærrapporten – da hvalen var i god kondisjon. Politiet bør ikke bidra til at denne feilaktige teorien videreføres. Under er faguttalelser som tyder på at skadene bør være gjenstand for nøye undersøkelse.

NOAH er kritiske til at politiet ikke vil gjøre videre etterforskning

NOAH er svært kritiske til at politiet hevder at «ikke noe i undersøkelsene som tyder på at Hvaldimir er ulovlig avlivet». Obduksjonsrapporten gir ikke grunnlag for å utelukke menneskelig påvirkning. Tvert imot kan pinnen som har forårsaket infeksjon i hvalens munn, være resultat av menneskelig påvirkning. Obduksjonsrapporten fastslår ikke dødsårsaken – septikemi er en hypotese, ikke en konklusjon. I dialog med veterinærinstituttet har NOAH også fått utdypet at eventuell septikemi både kan komme fra det kroniske såret i munnen og det dypere, nyere blodige såret som går igjennom spekklaget til hvalen.

Flere ekspertuttalelser peker på at dette ser ut som typisk skuddskader. Politiet fastslår derimot at det ikke er det – det har de ikke grunnlag for i obduksjonsrapporten og de opplyser ikke om egne undersøkelser. Veterinærinstiuttet har ingen forklaring på disse skadene, og det er heller ikke tatt røntgen av hele hvalen. Det fremkommer at dette ikke er skader fra fugl, og heller ikke fra parasitter. Det er problematisk at politiet synes å bagatellisere disse skadene og heller ikke later til å ville søke mer informasjon om hvordan en pinne kan ha blitt sittende fast i hvalen.

Det utloves fortsatt en dusør på 50 000 NOK for informasjon som kan oppklare Hvaldimirs død.

Foto: OneWhale