Jakt med pil og bue er forbudt i Norge - men dette forbudet blir stadig truet. Forskning viser at buejakt medfører betydelig høyere risiko for skadeskyting enn med kruttvåpen. Selv om alle norske faginstanser advarer mot legalisering, har regjeringen nå fjernet det lovmessige hinderet som har holdt jaktformen utenfor norsk natur. Jaktinteressene kjemper nå for å legalisere buejakt - og vi må kjempe for å beholde forbudet!
Enkelte jaktmiljøer har over mange år forsøkt å presse på for å legalisere buejakt. I 2025 la regjeringen til rette for å tillate slik jakt i den nye viltloven – selv om regjeringen samtidig uttalte at de ikke ønsket å tillate buejakt. Ditt engasjement er derfor viktigere nå enn noensinne. Vis politikerne at vi er mange som ikke aksepterer at denne smertefulle jaktmetoden skal få innpass i Norge. Buejakt må aldri tillates – hjelp oss og signer underskriftskampanjen!
Buejakt innebærer at ville dyr skytes med pil og bue. Metoden krever høy presisjon fordi pilen må treffe nøyaktig for at dyret skal dø raskt nok.
Det finnes en mengde vitenskapelig dokumentasjon som viser at buejakt øker risikoen for skadeskyting, noe som påfører ville dyr unødig lidelse. Blant dem er en nyere nordisk utredning fra Sveriges Lantbruksuniversitet (SLU) fra 2021. En annen oversiktsstudie fra The Biotechnology and Biological Sciences Research Council (BBSRC) and The Royal Veterinary College konkluderer med at skadeskyting ved buejakt er: «vesentlig større enn for jakt med rifle, og derfor er riflen å foretrekke av dyrevelferdsmessige årsaker.»[1]
SLU nevner også andre problematiske aspekter ved buejakten; allmennheten kan oppleve det som skremmende med buejegere som beveger seg snikende i naturen. Det lave støynivået kan også potensielt øke risikoen for ulovlig jakt.[2]
Det finnes gode grunner til at jaktformen er kritisert av både Mattilsynet, Veterinærinstituttet, Rådet for dyreetikk, og Veterinærforeningen. Til tross for dette og at 77% av den norske befolkningen mener at buejakt må forbli forbudt (kun 10% er uenige),[3] blusser stadig diskusjonen om å innføre buejakt opp.
Buejakt øker risikoen for skadeskyting. Foto: Marilyn Thornbery
Det Europeiske Buejegerforbundet har tidligere nevnt «utfordringen» som hovedgrunnen til å drive med buejakt.[4] Da lederen i Norges Buejegerforbund ble stilt det samme spørsmålet i en Dagsnytt 18-debatt med NOAH i 2011, var svaret: «Ja, det kan du spørre om, det har vel litt med å gjøre at vi ønsker en annen form for spenning (…) det er en utrolig fascinasjon det å oppleve et dyr så utrolig nært på.»[5]
I dag prøver lobbyinteressene å portrettere bueskyting som et «bedre» alternativ fordi det ikke lager like mye støy som et skytevåpen. Men hovedmotivasjonen er en mer «utfordrende» og «spennende» hobby – hvilket betyr mer risiko for skade og lidelse for ville dyr.
NOAH mener det er uakseptabelt å innføre enda en ny jaktform som medfører store lidelser. Dyrevelferdsloven sier at avliving av dyr ikke skal skje som «selvstendig underholdningsmoment» – men i buejakt er det nettopp en vanskeligere type avliving som er underholdningsmomentet.
Hva betyr det for dyrene?
Buejakt medfører stor risiko for skadeskyting.[6][7][8] For at et dyr skal dø raskt, må pilen skjære over hovedpulsåren, treffe brystregionen eller nervesenteret. I reelle jaktsituasjoner er det mange faktorer som spiller inn, noe som gjør det svært vanskelig å skyte pilen inn i et vitalt område.[9][10]
En pil beveger seg betydelig saktere enn lydens hastighet, noe som betyr at dyret rekker å reagere og røre seg når den hører lyden av buen som slippes. Utredningen til Det vitenskapelige råd for dyrevelferd viser også at effekten av selve treffet er svakere enn for kruttvåpen.[11]
Rådyrkalvene har kontakt med moren lenge etter at de er blitt selvstendige. I frihet kan rådyr bli opptil 12 -17 år gamle. Foto: Erik Frøystein
Dersom dyret blir truffet på feil sted med pil og løper avsted, rapporterer praktiske erfaringer fra sporhund-tjeneste i USA at det kan være svært vanskelig å spore dem opp igjen.[12] Dette fordi skaden kan forårsaker blødninger som kun skjer innvendig, og at pilen kan gå tvers gjennom dyret og likevel etterlate få blodspor.[13] Piler drar ofte med seg avrevne hår gjennom sårkanalen, noe som kan føre til bakterieinfeksjoner. Blir ikke dyret funnet igjen, vil den lide en langsom død.[14][15]
Rådet for dyreetikk kom med følgende uttalelse angående buejakt allerede i 2007: «Undersøkelser som er gjort tyder imidlertid på at dyret bruker relativt lengre tid på å dø av et dødelig pilskudd, antakelig fordi pilen lager en relativt ren snittflate og dermed forårsaker mindre blødning. Rådet for dyreetikk har tidligere vurdert jakt med pil og bue og anbefalt at dette ikke blir tillatt»[16]
Det kan være svært vanskelig å spore opp skadeskutte dyr da skaden kan etterlate få blodspor. Foto: Marilyn Thornbery
Den Norske Veterinærforeningen skriver: «DNV mener at alle tiltak som angår jakt må ha som mål å bedre dyrevelferden gjennom sikrere og hurtigere død for viltet. DNV kan ikke se at det finnes dokumentasjon på at jakt med pil og bue tilfredsstiller dette. (…) DNV støtter ikke at det gis tillatelse til jakt med pil og bue i Norge.»[17]
Veterinærinstituttet uttaler: «Vi mener at en tillatelse til jakt med pil og bue vil bli oppfattet som en mindre etisk jaktform.»[18]
Mattilsynet er imot legalisering, og påpeker: «Mattilsynet vurderer saken slik at en mulig innføring av buejakt i Norge i første rekke vil være et tilbud om en utfordrende fritidsyssel for et lite antall mennesker.»[19]
For dyrene vil innføring av buejakt bety enda en jaktform som risikerer unødvendig lidelse.
Din signatur mot buejakt er viktig
Buejakt i Norge blir stadig forsøkt presset igjennom ved bruk av ulike virkemidler, slik som søknader om dyreforsøk og forespørsler om «prøveperioder» eller «prøveprosjekter» for buejakt. NOAH har imidlertid hver gang lykkes med å stoppe disse forsøkene på legalisering.
Til tross for avslag, søkte Norges Buejegerforbund igjen om et prøveprosjekt med buejakt i 2019. Søknaden ble til slutt avslått av Landbruks- og matdepartementet med begrunnelsen av at viltlovens § 20 kun tillot felling av vilt under jakt med skytevåpen med ladning av krutt.[20] I forbindelse med moderniseringen av viltloven ytret derfor Norges Buejegerforbund ønske om å endre § 20 for å fjerne det lovmessige hinderet mot buejakt.
Hovedmotivasjonen for buejakt er en mer «utfordrende» og «spennende» hobby – hvilket betyr mer risiko for skade og lidelse for ville dyr. Foto: Oregon State Police
Selv om departementet skriver at buejakt ikke automatisk blir tillatt ved endringer, og at Arbeiderpartiet uttalte at de ikke ville tillate buejakt, er det liten tvil om at de har åpnet dørene for at jaktformer med mer skadeskyting risikerer å få innpass i Norge – i strid med tydelige råd fra veterinærmiljøene, Rådet for dyreetikk og dyre- og miljøorganisasjoner.
Ditt engasjement for de ville dyrene er derfor viktigere nå enn noensinne. Signer underskriftskampanjen og vis politikerne buejakt aldri skal tillates i Norge!
I april 2024 overleverte NOAH 17 000 signaturer fra kampanjen til Landbruks- og matdepartementet og i mai 2025 overleverte NOAH mer enn 20 000 underskrifter mot buejakt til Stortinget. Nå har kampanjen mot buejakt dessverre blitt brennaktuell igjen da jaktinteressene har startet en lobby-offensiv for legalisering både i Norge og Sverige i 2026. Hjelp oss å synliggjøre engasjementet mot buejakt – signer underskriftskampanjen i dag!
Hva kan du gjøre for å påvirke?
Skriv under og del NOAHs underskriftskampanje mot buejakt.
Del våre poster eller informasjon om temaet i sosiale medier.
[8] Lohfeld, "Crippling loss and illegal kill of white-tailed deer (Odocoileus virginianus) during a controlled hunt in a New Jersey state park", M.S. Thesis. Rutgers University. New Brunswick, N.J. 25pp. 1979.
[9] Herron, "Deer harvest and wounding loss associated with bowhunting white-tailed deer", M.S. Thesis, University. Wise, Madison. 34pp. 1984.
[10]Glen Boydston & Horace Gore, Wildlife biologists at Texas Park and Wildlife Department. 1989.
[11]"Jakt med pil och båge", span lang="sv">SLU:s vetenskapliga råd för djurskydd. 2021:2. Uppsala. 2021.
[12] Wegner, "Deer and deer hunting", Records from Deer Search, Inc. Stackpole Books. 1990.
[13] Kanstrup et al., Effektiviteten af buejagt – opfølgende undersøgelser, Teknisk rapport fra DCE – Nationalt Center for Miljø og Energi. Aarhus Universitet. 2022.
[14] Benke, "The bowhunting alternative", San Antonio, Texas: B. Todd Press. 1989.
[15] Langenau, "Factors associated with hunter retrieval of deer hit by arrows and shotgun slugs", Leisure Sci.8:417-438. 1986.
[22]"Innstilling frå næringskomiteen om Lov om jakt, fangst og felling av vilt mv. (viltressursloven)", https://www.stortinget.no/no/Saker-og-publikasjoner/Publikasjoner/Innstillinger/Stortinget/2024-2025/inns-202425-301l/?all=true.
Underskriftskampanjen er aktuell så lenge siden er tilgjengelig.
Foto: Alamy
NOAH jobber hardt for å motvirke utnytting og mishandling av dyr,
MEN VI TRENGER DIN HJELP.
Underskriftskampanje
Feil: Områdeadministratoren må inneholde en gyldig underskriftskampanje-ID i kortkoden.